Czy otyli mają mniejsze mózgi?

Już ponad dekadę temu opisano wyniki badań przeprowadzone na prawie setce osób. Zmierzono stosunek obwodu talii do obwodu bioder i porównano ze zmianami w mózgu. I co się okazało? Im większy stosunek obwodu talii do bioder (czyli im większy brzuch) tym mniejszy hipokamp.

I co z tego pomyślicie. Co tam jakiś głupi hipokamp. Hipokamp odpowiedzialny jest za pamięć i uczenie się, gdy się kurczy lub zostaje usunięty ludzie tracą pamięć. W literaturze jest opisany przypadek pacjenta H.M., który po usunięciu hipokampów pamiętał tylko kilka minut swojego życia. Każdy dzień zaczynał od początku. Taki “Dzień świstaka” lub “50 pierwszych randek”… Tylko mniej zabawny, bo na żywo…

Jak zbadać stosunek obwodu talii do bioder?

Zmierz centymetrem obwód talii i bioder. Następnie oblicz wskaźnik WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder) dzieląc obwód talii w cm przez obwód bioder w cm.

Interpretacja wyników:

Dla kobiet:

• WHR > 0,8 – świadczy o otyłości typu “jabłko”
• WHR < 0,8 – świadczy o otyłości typu “gruszka”

Dla mężczyzn:

• WHR > 1 – świadczy o otyłości typu “jabłko”
• WHR < 1 – świadczy o otyłości typu “gruszka”

“Gruszki” są mniej narażone na choroby, za to u “jabłek” zwiększa się ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu II. Wskaźnik WHR na poziomie 0,7 u kobiet i 0,9 u mężczyzn silnie koreluje nie tylko z ogólnym zdrowiem, ale również z płodnością.

“Martwica mózgu”

Im większy stosunek obwodu talii do bioder tym większe ryzyko miejscowych udarów mózgu. Ponadto każdy dodatkowy kilogram przyczynia się do… zmniejszania mózgu! A na dokładkę, im grubszy brzuch tym starszy mózg! Jak donoszą naukowcy z UCLA i Uniwersytetu w Pittsburgu, mózgi osób otyłych z BMI powyżej 30 wyglądają na 16 lat starsze niż mózgi osób w tym samym wieku z prawidłowym BMI!

Tak bardzo cię kocham…

A teraz spójrzmy na nasze społeczeństwo. Osób otyłych przybywa w zastraszającym tempie. Zaczyna się już u kilkuletnich dzieci, którym “kochające” mamusie wpychają wody smakowe, ciasteczkowe misie i tym podobne, nie bójmy się tego słowa, “ścierwo” – oczywiście wszystko w imię miłości i troski.

Co z tym zrobić, wiedząc, że otyłość wiąże się z problemami intelektualnymi? Co zrobią pracodawcy jak dowiedzą się, że “grubsze to głupsze i chorsze”? Czy “poprawność polityczna” w przypadku otyłych okaże się barierą? Nie mówmy o problemie, żeby nie urazić? Właśnie mówmy, bo teraz jest najlepszy moment na działanie!

dr Dorota Ackermann-Szulgit

Neurodietetyka z treningiem mentalnym“, dr Ackermann & Gordon, Warszawa – Golden Floor Plaza, 30.09.18 – 397 PLN (po 21.09.18 – 477 PLN) ⇒ zarezerwuj bilet już teraz

Neurodietetyka z treningiem mentalnym“, dr Ackermann & Gordon, Bydgoszcz, 13.10.18 – 397 PLN (po 5.10.18 – 477 PLN) ⇒ zarezerwuj bilet już teraz

Literatura:

Raji C.A., Ho A.J., Parikshak N.N., Becker J.T., Lopez O.L., Kuller L.H., Hua X., Leow A.D., Toga A.W., Thompson P.M. Brain structure and Obesity. Hum Brain Mapp 2010; (3):353-64.
Perlmutter D., Loberg K. Zbożowa głowa. Filo, Warszawa 2015

Facebook

YouTube

Instagram

Follow Me on Instagram
 • #psycho #joker #psychopath

  pozytywna_psychopatia: "#psycho #joker #psychopath"
  6
  0

 • instagram by pozytywna_psychopatia
  10
  1
 • „Nudzą Jacka takie sprawy, ciągła praca, brak zabawy”. #jacknicholson #stephenking #stanleykubrick #shining #horrormovies #weekend

  pozytywna_psychopatia: "„Nudzą Jacka takie sprawy, ciągła praca, brak zabawy”. #jacknicholson #stephenking #stanleykubrick #shining #horrormovies #weekend"
  4
  0

 • instagram by pozytywna_psychopatia
  7
  0
 • Czego słuchają pozytywni psychopaci? Mocnej muzy! 🤘🤘🤘@tomasz_gordon_trener_biznesu pozdrawia z @festivalmystic @kingdiamond 🖤 #mysticfestival #mysticfestival2019 #kingdiamond #metal #festiwal #koncert #kraków

  pozytywna_psychopatia: "Czego słuchają pozytywni psychopaci? Mocnej muzy! 🤘🤘🤘@tomasz_gordon_trener_biznesu pozdrawia z @festivalmystic @kingdiamond 🖤 #mysticfestival #mysticfestival2019 #kingdiamond #metal #festiwal #koncert #kraków"
  27
  0
 • 😋 #mezczyzna #kobieta #dziewczyna #facet #psychopata

  pozytywna_psychopatia: "😋 #mezczyzna #kobieta #dziewczyna #facet #psychopata"
  10
  2

 • instagram by pozytywna_psychopatia
  8
  0
 • #selfie #dusza #mrok #introspekcja #psycho #pozytywnapsychopatia

  pozytywna_psychopatia: "#selfie #dusza #mrok #introspekcja #psycho #pozytywnapsychopatia"
  18
  0
 • #odwaga #motywacjadodziałania #decyzja #chuj #pozytywnapsychopatia

  pozytywna_psychopatia: "#odwaga #motywacjadodziałania #decyzja #chuj #pozytywnapsychopatia"
  28
  3
 • 😂😂😂 #fb #facebook #lol

  pozytywna_psychopatia: "😂😂😂 #fb #facebook #lol"
  10
  1